Dobromed - Fundacja Dobrostan i Medycyna
Test MBI ( Maslach Burnout Inventory) przeprowadzony wśród lekarzy, pod koniec roku 2024, przez Fundację „Dobrostan i Medycyna” we współpracy ze Śląską Izbą Lekarską oraz Centrum „Dobry Psycholog” wśród lekarzy, doczekał się wnikliwej analizy.
W badaniu udział wzięli lekarze różnych specjalizacji z województwa śląskiego, w tym 36% kobiet i 64% mężczyzn, reprezentujący różne grupy wiekowe i poziomy doświadczenia zawodowego (66% z badanych lekarzy pracuje w zawodzie ponad 30 lat).
Zidentyfikowane potrzeby lekarzy oraz ich codzienne wyzwania emocjonalne, posłużą fundacji do opracowania dedykowanego programu/ projektu wsparcia psychologiczno-rekreacyjnego.
Po analizie wyników testu MBI, badającego stopień wypalenia zawodowego, można jednoznacznie określić problemy najczęściej zgłaszane przez lekarzy, które uwidocznione zostały w wynikach testów MBI i są to m.in.:
*Przeciążenie pracą i wyczerpanie psychiczne/fizyczne na koniec dnia pracy ( 58% odpowiedzi).
*Brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i pracą ( 50% odpowiedzi).
*Brak posiadania wystarczająco dużo energii do pracy ( 56% odpowiedzi).
* Nadmierne branie na siebie odpowiedzialności za problemy pacjenta: tzw. syndrom zbawiciela” ( 64% odpowiedzi).
* Błędy w komunikacji z pacjentem i ich krewnymi : zła interpretacja/ nadinterpretacja słów pacjentów, nieumiejętność budowania relacji pacjent – lekarz.
* Nieumiejętność zachowania balansu pomiędzy empatią i asertywnością.
* Frustracja, chroniczny stres.
* Niska sprawczość i nieumiejętność rozwiązania problemów pacjenta.
Średni ogólny wskaźnik wypalenia zawodowego, obliczony zgodnie z metodologią testu MBI, na podstawie otrzymanych i wypełnionych testów wyniósł: 0,95 (na skali 0–1), co wskazuje na wysokie zagrożenie wypaleniem zawodowym.